Rīga, 6.nov., LETA. Kārsavas novada ziemas siltumnīcu kompleksā "Mežvidi" līdztekus tomātu audzēšanai tuvākajā laikā plāno pievērsties arī pārstrādei, ražojot tomātu mērces un 100% dabīgās tomātu sulas, savukārt nākotnē sadarbībā ar vietējiem lauksaimniekiem tiek plānota arī zemeņu audzēšana, aģentūru LETA informēja SIA "Latgales dārzeņu loģistika'' valdes loceklis Edgars Romanovskis.

 

"Tomātu mērču projekts tiek īstenots ciešā sadarbībā ar Latvijā pazīstamo vietējo picēriju tīklu "Pica Lu-Lū", kur tās arī varēs nobaudīt. Jau iepriekšējā sezonā izveidojusies veiksmīga sadarbība ar "šo picēriju, kura picu izgatavošanā izmantoja Mežvidu tomātus. Savukārt sulu ražošana iecerēta sadarbībā ar Dagdas novada zemnieku saimniecību "Eži". Īstenojot paplašināšanas projektu, tomātu pārstrāde tiek plānota jaunajā pārstādes cehā, kas tiks izvietots "Mežvidu" siltumnīcu kompleksā," sacīja Romanovskis.

 

"Mežvidu" vadītājs norādīja, ka turpmākajos divos gados plānota vērienīga siltumnīcu kompleksa paplašināšana, palielinot audzēšanas platību līdz 1,5 hektāriem un uzbūvējot dārzeņu un augļu pārstrādes cehu.

 

Viņš arī sacīja, ka augustā ir sākusi darbu koksnes biomasas koģenerācijas elektrostacija, kuras saražotā siltumenerģija tiek izmantota siltumnīcas kompleksa darbības nodrošināšanai.

 

Tāpat Romanovskis norādīja, ka jau šonedēļ "Mežvidu" svaigie tomāti nonāk pie pircējiem. Šajā sezonā piedāvāta jau iepazītā ķekaru tomātu šķirne "Komeet", kā arī "Vērša sirds" un eksperimentālā kārtā ir iestādītas četras jaunas ķekaru tomātu šķirnes ar sevišķi labām garšas īpašībām. Jaunā tomātu raža nopērkama Ludzas, Kārsavas un Rēzeknes veikalos, un šajās dienās tie jau nonāk arī lielveikalu tirdzniecības ķēdēs, kur tie gaidīs savus pircējus.

 

Kā ziņots, pagājušajā gadā investīcijas "Mežvidu" siltumnīcu kompleksā ar piegulošo infrastruktūru bija 1,5 miljoni eiro. Eiropas Savienības finansējums veidoja mazliet vairāk nekā 20%, bet pārējo daļu veidoja bankas finansējums un pašu piesaistītie līdzekļi.

Siltumnīcu kompleksa pašreizējā platība ir 5360 kvadrātmetri. Tomāti tiek audzēti, izmantojot no biomasas iegūto siltumenerģiju.

Tomātu audzēšanā tiek izmantotas bioloģiskas audzēšanas metodes. Piemēram, uzstādīta lietusūdens savākšanas sistēma, kas nodrošina daļu no augu laistīšanai un barošanai nepieciešamā ūdens daudzuma. Siltumnīcās ir uzstādīta arī moderna apgaismošanas sistēma, kas ļauj izaudzēt tomātus ar mazākām izmaksām. Savukārt apputeksnēšana tiek veikta ar kameņu palīdzību, kaitēkļu apkarošana notiek bioloģiskā veidā, izmantojot to dabiskos ienaidniekus.

Romanovskis jau iepriekš akcentējis, ka izveidotais siltumnīcu komplekss ir uzskatāms par Latvijas enerģētikas, lauksaimniecības un meža nozaru uzskatāmu mijiedarbības piemēru, kas pierāda, ka atjaunojamo energoresursu izmantošana apvienojumā ar inovatīvām enerģētikas un lauksaimniecības tehnoloģijām var veicināt vietējo ražotāju konkurētspēju un ilgtermiņā sekmēt reģiona un valsts ekonomisko izaugsmi.

Publicēta: 06.11.2014 16:32

 

Ingrīda Mičāne, LETA