Iekojoties veikalu plauktos, žurnāls "Praktiskais Latvietis" aizsāk jaunu rubriku. Šajā reizē – lielveikala dārzeņu nodaļā, kur izlikti tomāti.

 

Latvijā pārdod galvenokārt Nīderlandes (44,5% visa tomātu importa), Spānijas (32%) un Lietuvas (16%) siltumnīcās izaudzētos tomātus. Ziemas mēnešos tos ieved maz, toties pavasarī, pirms sākusies ražas novākšana mūsu siltumnīcās, importa apjomi strauji palielinās. Tirdzniecības tīklos visvairāk ievesto tomātu ir maijā, jūnijā un jūlijā.

Apmēram 23–25% no kopējā tomātu patēriņa aizņem Latvijā (deviņās siltumnīcu lielsaimniecībās) izaudzētie tomāti, to sezona ilgst no aprīļa un līdz novembra sākumam. Kopš 2010. gada jau ziemā var nopirkt SIA "Getliņi Eko" siltumnīcās audzētus dzeltenos tomātus – tos audzē ar papildapgaismojumu un piegādā veikaliem no decembra līdz jūlija beigām. Savukārt Kārsavas novada siltumnīcu kompleksā "Mežvidi" pērn sāka audzēt ķekaru tomātus, izmantojot mākslīgo apgaismojumu. SIA "Latgales dārzeņu loģistika" tos plāno piegādāt no februāra līdz novembrim.

Tagad arī pie mums tomātus var nopirkt visu gadu. Un kā ar piedāvājumu? Pasaulē ir tūkstošiem tomātu šķirņu un hibrīdu, bet lielveikalos un tirgū parādās tikai neliela daļa. Tomēr pēdējos desmit gados arī tur redzami augļu formas un krāsas ziņā atšķirīgi tomāti. "PL" sniedz praktiskus padomus, kā izvēlēties tomātus pēc šķirnes, krāsas, gatavības pakāpes, svaiguma un blīvuma, pēc virsmas.

Starptautiskajā tirdzniecībā pilnīgi gatavus tomātus mēdz uzglabāt +10 C, pusgatavus +12...+15 C, bet ķekaru tomātus +15...+18 C temperatūrā (vēsākās telpās glabāti augļi slikti turas pie ķekara). Selekcionāri apgalvo, ka par +12 C zemākā temperatūrā tomātu garša pasliktinās, bieži vien tie kļūst stiklaini. Jo ilgāk un jo zemākā temperatūrā uzglabā, jo lielāks risks, ka tie zaudēs ne vien garšu, bet arī citas labas īpašības – uzturvērtību, spēju pretoties puvēm.

Vairāk – šodienas "Praktiskā Latvieša" numurā

 

Publicēta: 27.01.2014 00:00