Kārsavas novada ziemas siltumnīcu kompleksā "Mežvidi" šajā sezonā plānots novākt 370 tonnas jau iecienīto sarkano ķekaru tomātu, piedāvāt pircējiem populārās "Vērša sirds" šķirnes tomātus, kā arī kopumā ievākt par 50% lielāku ražu nekā iepriekšējā sezonā, informēja SIA "Latgales dārzeņu loģistika" valdes loceklis Edgars Romanovskis.

 

 

"Jaunajā sezonā plānojam novākt vismaz par 50% vairāk ražas nekā pirmajā sezonā. Siltumnīcās esam veikuši vairumu uzlabojumu, papildinot apgaismojuma sistēmu, kā arī efektivizējot siltuma ražošanas procesu, kas panākts, uzstādot modernu siltumenerģijas akumulācijas sistēmu. Tā kā apkurei izmantojam šķeldu, tas ļauj maksimāli taupīgi un ar lielāku efektivitāti izmantot mūsu pašu vietējos energoresursus, vienlaikus nodrošinot ļoti vienmērīgu siltuma padevi un komfortablus augšanas apstākļus tomātiem," sacīja Romanovskis.

Viņš arī sacīja, ka jau pirms Ziemassvētkiem svaigie tomāti nonāks pie pircējiem. Šajā ziemā pircējiem piedāvāta jau iepazītā augstražīgā "Komeet", kā arī zināmā šķirne "Vērša sirds". Jaunā tomātu raža tuvākajās dienās būs nopērkama Ludzas, Kārsavas un Rēzeknes veikalos, bet nedaudz vēlāk tie nonāks lielveikalu "Sky", "Rimi", "Prisma", "Maxima", kā arī "Top" un "Mego" tirdzniecības ķēdēs.

Uzņēmuma pārstāvis norādīja, ka nākamo divu gadu laikā plānota siltumnīcu kompleksa paplašināšana, izbūvējot vēl papildu ziemas siltumnīcas viena hektāra platībā, tās apsildei izmantojot koģenerācijas procesā saražoto enerģiju no vietējiem resursiem.

"Tuvākajos plānos ietilpst arī līdzvērtīga siltumnīcu kompleksa būvniecība Madonas novada Barkavā. Lai plānus izdotos īstenot, ļoti svarīga ir valsts realizētā politika. Ja lauksaimniecībā pēdējo gadu laikā ir realizēta uz vietējo ražotāju vērsta politika, enerģētikā gribētos lielāku izpratni par vietējo energoresursu izmantošanas nozīmi lauksaimniecības konkurētspējas un nodarbinātības veicināšanā, kā arī mūsu metālapstrādes un mašīnbūves nozares izaugsmē. Tā ir attīstība pareizajā virzienā. Esam gandarīti par ciešo sadarbību, kas izveidojusies gan ar Rēzeknes Augstskolu, gan blakus esošo Malnavas Lauksaimniecības koledžu," atzina Romanovskis.

Viņš arī norādīja, ka līdzās siltumnīcai tiek turpināta koksnes koģenerācijas elektrostacijas būvniecība, kuru plānots nodot vasarā.

Kā ziņots, investīcijas "Mežvidu" siltumnīcu kompleksā ar piegulošo infrastruktūru ir 1,5 miljoni eiro (1,05 miljoni latu). Eiropas Savienības finansējums veidoja mazliet vairāk nekā 20%, bet pārējo daļu veidoja bankas finansējums un pašu piesaistītie līdzekļi.

Siltumnīcu kompleksa platība ir 5360 kvadrātmetri. Tomāti tiek audzēti, izmantojot no biomasas iegūto siltumenerģiju, un patlaban kompleksā aug vairāk nekā 6000 "Komeett" šķirnes tomātu stādu.

Tomātu audzēšanā tiek izmantotas bioloģiskas audzēšanas metodes. Piemēram, uzstādīta lietusūdens savākšanas sistēma, kas nodrošina daļu no augu laistīšanai un barošanai nepieciešamā ūdens daudzuma. Siltumnīcās ir uzstādīta arī moderna apgaismošanas sistēma, kas ļauj izaudzēt tomātus ar mazākām izmaksām. Savukārt apputeksnēšana tiek veikta ar kameņu palīdzību.

 

Romanovskis jau iepriekš akcentējis, ka pērn izveidotais siltumnīcu komplekss ir uzskatāms par Latvijas enerģētikas, lauksaimniecības un meža nozaru veiksmīgas mijiedarbības piemēru, kas pierāda, ka atjaunojamo energoresursu izmantošana apvienojumā ar inovatīvām enerģētikas un lauksaimniecības tehnoloģijām var veicināt vietējo ražotāju konkurētspēju un ilgtermiņā sekmēt reģiona un valsts ekonomisko izaugsmi.

LETA | 17. decembris 2013 12:12