Rīga, 1.marts, NOZARE.LV. Šodien Kārsavas novadā tiks atklāts ziemas siltumnīcu komplekss "Mežvidi", kurā tiek audzēti Latvijā pirmie plašam patēriņam paredzētie ķekaru tomāti. Atklāšanas pasākumā paredzēta arī diskusija par atjaunojamo energoresursu un moderno tehnoloģiju izmantošanu dārzeņu audzēšanas nozares konkurētspējas veicināšanai.

 

Siltumnīcu komplekss ar piegulošo infrastruktūru izmaksāja 1,5 miljonus eiro (1,05 miljonus latu), intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" stāstīja projekta īstenotāja SIA "Latgales dārzeņu loģistika" līdzīpašnieks un valdes loceklis Edgars Romanovskis. Pēc viņa skaidrotā, būvējot siltumnīcas, paredzēta iespēja tās paplašināt, un tas arī noteicis izmaksu apmēru. Kā stāstīja Romanovskis, daļa no infrastruktūras - elektrības pieslēguma infrastruktūra - nodota AS "Latvenergo".

Eiropas Savienības finansējums, ko administrēja Lauku atbalsta dienests, veidoja mazliet vairāk nekā 20%, bet pārējo daļu veidoja bankas finansējums un pašu piesaistītie līdzekļi.

Siltumnīcu kompleksa platība ir 5360 kvadrātmetri. Tomāti tiek audzēti, izmantojot no biomasas iegūto siltumenerģiju, un patlaban kompleksā aug vairāk nekā 6000 "Komeett" šķirnes tomātu stādu. Nākotnē siltumnīcu kompleksa platību plānots palielināt līdz diviem hektāriem.

Pirmajā sezonā kompleksā varētu izaudzēt 320-350 tonnu tomātu. Pēc Romanovska sniegtās informācijas, Latvijā 2012.gadā tika importēti 17 000 tonnu tomātu, bet Latvijas lielajās saimniecībās izaudzētas 4200 tonnas.

Kompleksa galvenais agronoms Juris Gruduls prognozē, ka pirmā "Mežvidos" audzēto tomātu raža pie pircējiem varētu nonākt šī gada marta vidū.

Tomātu audzēšanā tiek izmantotas bioloģiskas audzēšanas metodes. Piemēram, uzstādīta lietusūdens savākšanas sistēma, kas nodrošina daļu no augu laistīšanai un barošanai nepieciešamā ūdens daudzuma. Siltumnīcās ir uzstādīta arī moderna apgaismošanas sistēma, kas ļauj izaudzēt tomātus ar mazākām izmaksām. Savukārt apputeksnēšana tiek veikta ar kameņu palīdzību.

Romanovskis norāda, ka jaunizveidotais siltumnīcu komplekss ir uzskatāms par Latvijas enerģētikas, lauksaimniecības un meža nozaru veiksmīgas mijiedarbības piemēru, kas pierāda, ka atjaunojamo energoresursu izmantošana apvienojumā ar inovatīvām enerģētikas un lauksaimniecības tehnoloģijām var veicināt vietējo ražotāju konkurētspēju un ilgtermiņā sekmēt reģiona un valsts ekonomisko izaugsmi.

Atklāšanas pasākumā uzņēmuma "Latgales dārzeņu loģistika" pārstāvji uz diskusiju aicinājuši valsts pārvaldes, lielāko dārzeņu audzētāju, atjaunojamo energoresursu, meža nozares, banku un lielāko mazumtirdzniecības uzņēmumu pārstāvjus, kā arī neatkarīgos ekspertus, lai diskutētu par tirgus pieprasījumu, inovatīvo tehnoloģiju un atjaunojamo energoresursu izmantošanu nozares konkurētspējas palielināšanai.

Atklāšanas pasākumā plānots diskutēt par nozares politiku, kā arī uzklausīt klātesošo ekspertu un diskusijas dalībnieku viedokļus par pašlaik aktuāliem jautājumiem enerģētikas sektorā.

Aicināto vidū ir Zemkopības ministrijas pārstāvji, kooperatīvās sabiedrības "Mūsmāju dārzeņi" valdes priekšsēdētāja Edīte Strazdiņa, biedrības "Latvijas dārznieks" pārstāvis un SIA "Mārupes siltumnīcas" valdes loceklis Kaspars Brunovskis, Latvijas Bioenerģijas asociācijas valdes loceklis Edgars Vīgants, sabiedriskās politikas centra "Providus" pētnieks Reinis Āboltiņš un vairāku Latgales reģiona pašvaldību vadītāji.

Pasākums sāksies plkst.10, tas notiek Mežvidu pagasta "Gauros".

SIA "Latgales dārzeņu loģistika" lielākais īpašnieks ar 90% daļu ir Romanovskis, savukārt 10% pieder SIA "Aiva G", liecina SIA "Firmas.lv" informācija. Uzņēmums dibināts 2007.gadā, bet darbību nav veicis, liecina "Firmas.lv" dati. Romanovskis savulaik bijis AS "Putnu fabrikas Ķekava" akcionārs.

Publicēta: 01.03.2013 01:39

Elizabete Rutule, Nozare.lv

https://www.youtube.com/watch?v=-pBu9fS0doU